Chroń skórę, badaj się

Pobierz PDF
Osoba trzymająca w ręce lupę, przez którą przygląda się skórze.
Już 14 czerwca zaczyna się Ogólnopolski Tydzień Profilaktyki Czerniaka. To jeden z najgroźniejszych nowotworów skóry. Rozwija się w komórkach wytwarzających barwnik. Wcześnie wykryty jest wyleczalny w 90%.

Gdybyśmy uważniej obserwowali powierzchnię skóry i wcześniej zgłaszali się do dermatologów, 9 na 10 osób można by uratować. Dlatego samorząd województwa przystępuje do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka prowadzonego przez Studenckie Koło Naukowe ONKOMA w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka. Celem programu jest promowanie szeroko zakrojonych działań edukacyjnych. – To dobra okazja, aby przypomnieć, jak ważne w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest wykonywanie badań profilaktycznych – zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak.

Czerniak – nowotwór złośliwy – od lat stanowi jedno z wyzwań zdrowia publicznego. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2020 roku odnotowano około 4350 nowych zachorowań. Daje to wzrost o ponad 20% w ciągu ostatnich 20 lat oraz 1462 zgony z powodu czerniaka w roku 2018. Pomimo nieustannego doskonalenia metod terapeutycznych oferowanych pacjentom, Polska zajmuje ostatnie miejsca w rankingu w skuteczności leczenia. Jedną z głównych przyczyn niniejszego stanu jest rozpoznawanie nowotworu w zaawansowanym stadium, co wynika ze zbyt późnego zgłaszania się pacjentów do gabinetów lekarskich.

 

 

Zobacz również