Mały ogród – wielkie korzyści

Pobierz PDF
W patio budynku biblioteki „Herberta” powstał ogród. Latem będzie można tam usiąść, zrelaksować się i poczytać książkę

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. uroczyście otwarto patio. Zadanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Mini ogród - maxi korzyść. Aranżacja ogrodu w betonowej przestrzeni patio bibliotecznego” finansowanego przez Fundację Santander.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podziękowała dyrektorowi placówki i pracownikom za aktywność w trudnym czasie pandemii. - Gratuluję wszystkich działań oraz tego projektu. Te małe rzeczy najbardziej cieszą. Te wielkie rzeczy pozostają już za nami, pozostaje już niewielka kosmetyka i to w dodatku zielona. Kierunek w naszym regionie i w Europie jest jeden – zielony kierunek, zielona kraina nowoczesnych technologii. Dbamy nie tylko o dziedzictwo kulturowe, ale o nowoczesny przekaz i wszystko mieści się w jednym haśle „Warto czytać nad Wartą”. Do tego projektu cegiełkę dołożył także samorząd województwa – mówiła marszałek.

W ubiegłym roku przeznaczono kwotę ponad 1,2 mln zł dodatkowej dotacji dla instytucji kultury, aby wyrównać utracone dochody wynikające z zamknięcia tych jednostek. Biblioteka służyła ofertą dla swoich mieszkańców nawet w tak trudnym czasie.

Samorząd w ubiegły roku wspierał różne projekty, a biblioteka w Gorzowie Wlkp. jest mocna w pozyskiwaniu środków na projekty dla swoich czytelników. W ubiegłym roku przeznaczono na ten cel 0,5 mln zł, a w tym roku dołożono środków i jest to kwota 700 tys. zł.

- Dziedzictwo kulturowe jest niezwykle ważne w naszych działaniach strategicznych. Tu na północy realizujemy i w przyszłym roku zakończymy modernizację Muzeum Ziemi Lubuskiej w Bogdańcu. W ubiegłym roku zakończyliśmy ważny projekt dla historii ziemi gorzowskiej w Santoku. Przygotowujemy kolejne, duże projekty w tym zakresie. Negocjujemy w tym czasie Kontrakt Programowy – to będą kamienie milowe, to będą duże projekty również takie, które służą społeczności w obszarze kultury, bo takie też są priorytety na nową perspektywę – region silny społecznie, region bliżej obywatela, więc będzie się dużo działo – podkreślała marszałek.

Dyrektor biblioteki Sławomir Szenwald dziękował zarządowi województwa za wsparcie i podkreślał, że biblioteka mimo pandemii działała i była dostępna dla mieszkańców.  

Poseł Waldemar Sługocki stwierdził, że badania opinii publicznej o czytelnictwie nie zawsze mają potwierdzenie, jeśli chodzi o Lubuszan. - Cieszę się, że książka nas połączyła. Wszyscy dziś przyjechaliśmy w znamienne miejsce, gdzie można zgłębiać wiedzę o otaczającym nas świecie. Myślę, że nie zawsze możemy sobie pozwolić na wiele przygód, w które chcielibyśmy się udać, ale za pośrednictwem literatury możemy przeżyć bardzo różne przygody i w nich uczestniczyć. Przeżywać wiele barwnych, niebezpiecznych, romantycznych i tragicznych przeżyć. Cieszę się, że będzie tak piękna sceneria, w której będzie można czytać książki – mówił poseł.

Podkreślał, że przez pandemię relacje przenieśliśmy do wirtualnego świata, ale ten kontakt bezpośredni jest najważniejszy. - Myślę, że to jest dobre miejsce, aby być obok siebie, abyśmy rozmawiali ze sobą, wymieniali poglądy, byli twarzą w twarz. To jest bardzo ważne i potrzebne w tym pandemicznym czasie. Liczę, że będziemy poprawiać czytelnictwo w województwie lubuskim. Kochajmy książki. Każde przedsięwzięcie, które będzie sprzyjać temu, że będziemy coraz bardziej oczytani, będzie spotykało się z moim uznaniem – dodał na koniec.                 

Posłanka Krystyna Sibińska podkreślała, że w dobie świata wirtualnego i zmian w komunikowaniu się – czytanie książek zawsze powinno zostać wartością. - Biblioteka cały czas jest do dyspozycji mieszkańców i wychodzi z nową ofertą. Myślę, że każdy tu znajdzie coś dla siebie – starsi i młodsi. Piękne otoczenie, jak to patio da kolejny argument mieszkańcom Gorzowa jak i okolic, żeby odwiedzić naszą piękną biblioteką – mówiła posłanka K. Sibińska.

Na koniec Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mirosław Marcinkiewicz podziękował dyrektorowi i pracownikom za zaangażowanie.  – Ciężko pracowali medycy, ale również ciężko pracowali ci, którzy nie w sposób zdalny, ale osobiście byli i pracowali, aby mieszkańcy Gorzowa mieli możliwość wypożyczenia książek – powiedział na koniec wiceprzewodniczący.    

W uroczystości wzięli udział radni województwa: Jerzy Wierchowicz, Anna Synowiec oraz radni Gorzowa Wielkopolskiego.

Na koniec goście posadzili kwiaty. Projekt zakładał metamorfozę betonowej przestrzeni patio bibliotecznego w niewielki ogród i stworzenie przestrzeni edukacji ekologicznej dla odwiedzających go mieszkańców miasta.

  

Galeria zdjęć

Zobacz również