O roli kobiet w społeczeństwie

Pobierz PDF
Po raz kolejny obradowała Wojewódzka Rada Kobiet. Panie rozmawiały m.in. na temat sytuacji psychologicznej podczas pandemii COVID-19, sposobów promowania aktywnych Lubuszanek oraz edukacji seksualnej.

W spotkaniu uczestniczyła marszałek Elżbieta Anna Polak. Gościem spotkania były także: konsultant wojewódzka w dziedzinie Psychologii Klinicznej, Izabela Sumińska, a także Agnieszka Chyrc ze Stowarzyszenia Instytut Równości i Ewelina Hajłasz z zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Rozwoju Rodziny. 

Rozpoczynając obrady marszałek Elżbieta Anna Polak krótko przedstawiła relację z wtorkowej debaty, jaka odbyła się gmachu Sejmu na temat kobiet w samorządzie terytorialnym. Jak podkreśliła, z badań wynika, że  obecnie płeć piękna nie jest równo traktowana nie tylko w samorządzie, ale również w innych dziedzinach życia, jak np.: sport. Porównując lata 2009 - 2018 okazuje się, że sytuacja kobiet jest dużo gorsza. Więcej o tym przeczytasz w artykule pt. Kobiety, odwagi! Możecie zmieniać świat.

Marszałek zachęciła też kobiety do aktywności w swoim zasięgu oddziaływania. - Będziemy organizować pikniki zdrowia, na których będzie możliwość promocji idei równości przez różne organizacje i stowarzyszenia – podkreśliła.

Sytuacja psychologiczna kobiet podczas pandemii COVID-19

Jednym z głównych tematów obrad była sytuacja psychologiczna kobiet podczas pandemii COVID-19. Ekspertem w tym obszarze była Izabela Sumińska, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Psychologii Klinicznej, która na początku wystąpienia zaapelowała do kobiet, aby pozostały kobietami i nie przyjmowały męskich wzorów rywalizacji. Aby wykorzystywały swoje atuty, jak chociażby zdolność do współpracy. Podkreśliła ogromną rolę edukacji. - Jeśli nie będziemy edukować dzieci i młodzieży, to skutki będą opłakane. Problem polega na tym, że dziewczynkom na etapie wychowania często narzucane jest to, że muszą być zawsze grzeczne, ustępować chłopcom. Potem przez mężczyzn są traktowane jako coś gorszego. Takie osoby łatwiej wchodzą w relacje przemocowe – podkreślała. - W kontekście pandemii, chciałam zauważyć, że niestety sprzyja ona tym, którzy są agresorami. Wiele mówi się o przemocy w czterech ścianach, ale nikt nie wymyślił co zrobić, aby temu zaradzić. Kobiety sią boją przychodzić do psychologa - zauważa. - Pandemia pokazała, że dla obecnie rządzących ważne jest to, żeby kobiety siedziały w domu i pilnowały edukacji dzieci. Aby nie wychodziły na ulice protestować. Sprawcy przemocy obecnie decydują o wielu sprawach - mówiła Sumińska.

Co z tym zrobić? – Popieram zdanie pani marszałek. Róbmy kongresy. Chodźmy wszędzie, gdzie się da. Róbmy wszystko, aby było nas widać, słychać i czuć. Szukajmy kobiet, które myślą podobnie jak my, tworzą jakieś zespoły. Róbmy to, co jest cicho, spokojne. Bo walką na ulicy nas spacyfikują – zaapelowała.

„Tak! dla edukacji seksualnej” i kampania Edukacja Seksualna Polska

Podczas spotkania przedstawione zostały informacje o projekcie „Tak! dla edukacji seksualnej” i kampanii "Edukacja Seksualna Polska", o których mówiły Agnieszka Chyrc ze Stowarzyszenia Instytut Równości oraz Ewelina Hajłasz z zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Jak poinformowała Ewelina Hajłasz zajęcia edukacyjne będą realizowane w niektórych lubuskich szkołach. -Marzy nam się, aby w przyszłości, w każdym samorządzie, w mieście i gminie radni wprowadzili uchwałę do budżetu na taką edukację w każdej miejscowości - mówiła.

Agnieszka Chyrc podkreśliła, że program, który zamierzają zrealizować, jest o tyle ważny, że nie chodzi nie tylko o edukację seksualną, ale również o kwestie równościowe. - Edukacja seksualna jest demonizowana w społeczeństwie. Nasz program jest podstawą do bezpiecznej przyszłości dorosłego człowieka. Chcemy uczyć chłopców i dziewczęta, że nasze ciała są OK. Ponadto podkreślamy, że kobiety zasługują na równouprawnienie we wszystkich kwestiach społecznych. Sporo czasu chcemy poświecić na edukację i profilaktykę dotyczącą chorób przenoszonych drogą płciową. Duży nacisk kładziemy także na odpowiedzialne macierzyństwo. Program, który realizujemy, jest bardzo szeroki, ale chcę podkreślić, że opieramy się wyłącznie na wiedzy medycznej, merytorycznej i nie bazujemy na kwestiach światopoglądowych. Marzy nam się, aby prowadzić ten projekt w skali całego województwa i chciałabym się dowiedzieć, w jaki sposób urząd marszałkowski mógłby włączyć się w ten projekt – mówiła Agnieszka Chyrc.

- Poproszę prawników o informację, co w tym temacie stanowi prawo. Co można, a czego nie. Może nie wszędzie się to uda, ale znam dyrektorów i nauczycieli, którzy chodzili ze swoimi uczniami na strajk kobiet. Wiem, że na pewno są takie środowiska, które będą do tego przychylnie nastawione – zapewniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podczas spotkania zaprezentowano film Lubuskiego Centrum Informacyjnego, podsumowujący spotkanie z 11 marca br. 

Czym jest Lubuska Wojewódzka Rada Kobiet?

Lubuska Wojewódzka Rada Kobiet to organ doradczy, działający przy Marszałku Województwa Lubuskiego. W jej składzie znajduje się obecnie 14 kobiet. Do zadań rady należy monitoring i analiza potrzeb kobiet w regionie w obszarach tj.: edukacja, zdrowie, rynek pracy, polityka społeczna oraz podnoszenie świadomości dotyczącej równego traktowania.

Zgodnie z zarządzeniem Marszałek Województwa Lubuskiego w skład Wojewódzkiej Rady Kobiet powołane zostały:

 1. Zofia Szozda - Przewodnicząca WRK
 2. Kazimiera Jakubowska - Wiceprzewodnicząca WRK
 3. Halina Kunicka - Wiceprzewodnicząca WRK
 4. Alicja Sosnowska - Sekretarz WRK
 5. prof. Bogumiła Burda - Członkini WRK
 6. Teresa Chromińska - Członkini WRK
 7. Agnieszka Chudziak - Członkini WRK
 8. Urszula Giercarz - Członkini WRK
 9. Krystyna Magdziarek - Członkini WRK
 10. Anna Joanna Michalczuk - Członkini WRK
 11. Magdalena Balak-Hryńkiewicz - Pełnomocnik ds. równości, Członkini WRK
 12. Małgorzata Wawrzynkowska - Członkini WRK
 13. Aneta Woźniak-Ziółkowska - Członkini WRK
 14. Beata Zatylna - Członkini WRK

 

Galeria: Wojewódzka Rada Kobiet - obrady 9 czerwca 2021 r.

Zobacz również