Biblioteka Norwida w Zielonej Górze zmienia się dla swoich czytelników

Pobierz PDF
Nowoczesny sprzęt w Pracowni Digitalizacji Zbiorów, nowe schody, regały na książki, ekrany projekcyjne, czy dźwigi towarowe - takich zmian w 2020 r. doczekała się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze.

We wtorek, 12 stycznia, podczas konferencji prasowej z udziałem wicemarszałka Łukasza Poryckiego, przedstawiono szczegóły ubiegłorocznych prac modernizacyjnych w Bibliotece Norwida.

Lista prac, jakie zostały wykonane, jest obszerna i z pewnością ucieszy nie tylko personel placówki, ale również czytelników odwiedzających bibliotekę, czy korzystających z jej zbiorów w wersji elektronicznej.

Digitalizacja zbiorów biblioteki Norwida

- 2020 rok był trudnym czasem dla nas wszystkich, przede wszystkim dla instytucji kultury. Dzięki zaangażowaniu Zarządu Województwa udało nam się przejść ten rok prawie bezboleśnie. Znaleźliśmy dodatkowe środki, ponad 2 miliony złotych dla dziewięciu instytucji kultury, w tym biblioteki Norwida w Zielonej Górze. Dzięki temu wspólnymi siłami, przy zaangażowaniu pracowników, którzy pozyskali środki ze źródeł zewnętrznych, udało nam się dokończyć ten etap modernizacji biblioteki - mówi wicemarszałek Łukasz Porycki. Jak podkreśla, poza modernizacją m.in. części magazynowej, najważniejszą gałęzią, która rozwijać będzie bibliotekę, jest digitalizacja najważniejszych zbiorów. - Dzięki temu, po pierwsze utrwalamy na stałe treści zawarte w najważniejszych księgozbiorach, ale również konserwujemy starodruki. Obecne wersje papierowe zabezpieczamy przed dalszą degradacją – tłumaczy wicemarszałek.

Co zostało wykonane w 2020 r.?

Na przełomie 2019/2020 r. Samorząd Województwa Lubuskiego przekazał na modernizację WiMBP w Zielonej Górze łącznie ponad 367,2 tys. zł. Duża część z tej kwoty w 2020 r. została przeznaczona na realizację III etapu inwestycji, który obejmował m.in. modernizację i zakup wyposażenia do Działu Magazynów i Zbiorów Zabezpieczonych Biblioteki Norwida w Zielonej Górze. Prace zostały zakończone z końcem 2020 r. Środki przeznaczono na:

 • zamontowanie 2 nowych dźwigów towarowych do transportu książek w komunikacji - Magazyn Książek - Czytelnia Ogólna i Magazyn Książek - Wypożyczalnia Główna - koszt ponad 102,3 tys. zł,
 • zakup i montaż systemu stacjonarnych regałów metalowych na książki i czasopisma do Magazynu na IV i V piętrze (zakupiono łącznie ponad 300 regałów (dodatkowo z oszczędności poprzetargowych udało się zakupić również 10-cioelementowy  blok regałów na książki do Centrum Bibliotecznego dla Dzieci i Młodzieży - "Biblioteki Pana Kleksa" koszt zakupionych regałów – ponad 173,6 tys. zł
 • zakup i zamontowanie elektrycznego ekranu projekcyjnego w sali widowiskowej im. Janusza Koniusza. Środki Marszałek Województwa Lubuskiego: 8,5 tys. zł
 • modernizacja zewnętrznych schodów wejściowych do Galerii i Sali im. J. Koniusza od strony "Elżbietanek". Środki Marszałek Województwa Lubuskiego: 24,5 tys. Zł.
 • uruchomienie Pracowni Digitalizacji w nowym Pomieszczeniu (rolety w oknach, montaż warstwy fizycznej sieci komputerowej, częściowy zakup wyposażenia meblowego). Środki Marszałek Województwa Lubuskiego: 12 tys. zł.

Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 283,4 tys. zł.

Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa w liczbach

W 2020 roku nastąpił dalszy rozwój Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej. Wzbogaciła się ona o 1 866 publikacji z zasobów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Obecnie w ZBC udostępnionych jest 25 777 dokumentów ze zbiorów zielonogórskiej biblioteki.

 • Liczba wyświetleń tych publikacji w „Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej” – 1 086 861 stan bazy na 28 grudnia 2020 roku (948 705 stan bazy na koniec 2019 roku).
 • Liczba wyświetleń od początku 2020 roku – 138 156 (wzrost w stosunku do 2019 roku o 42 344).
 • Od 1 października 2005 roku zarejestrowano łącznie 19 048 161 (wzrost w stosunku do 2019 roku o 3 297 013) odwiedzin.

Ponad 60 nowych tytułów w zbiorach Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej

W 2020 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wzbogaciła zbiory Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej o 63 tytuły.

Dokonując selekcji starodruków z zasobu WiMBP wzięto pod uwagę przede wszystkim aspekt regionalny, stąd też wybrano silesiaca oraz polonica, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia funkcjonowania szkolnictwa świeckiego i ewangelickiego na terenie Śląska i obecnej Ziemi Lubuskiej w XVII-XIX stuleciu. Blisko 50. rozmiarowo niewielkich dokumentów przybliża wiedzę o publicznych instytucjach edukacyjnych w Sulechowie na czele ze słynnym Królewskim Pedagogium. Studia nad materiałami pozwolą zapoznać się z postępami i zmianami w nauczaniu, obrazują ranking uczniów Pedagogium oraz zawierają szczegółowe plany lekcji. Sytuację w śląskich szkołach przybliżają również podręczniki religii katolickiej, regulaminy szkolne oraz plany lekcji miejskiej szkoły w Żarach. Wszystkie materiały z zakresu edukacji pochodzą z prężnie działających oficyn na Śląsku (Sagan, Sorau) oraz Brandenburgii (Züllichau, Berlin, Frankfurt an der Oder).

Zielonogórski-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu wzbogaciło zbiory Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej o 11 tytułów (manuskrypt, 3 inkunabuły oraz 7 starodruków). Są to prace o tematyce teologicznej i historycznej pochodzące z XV w. (3), XVI w. (7) i XVIII. w.

Czasopisma w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej

W 2020 roku kontynuowano proces umieszczania w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej czasopism np.:

 • dołączono brakujące roczniki „Grünberger Wochenblatt” z lat 1825-1933 (wszystkie roczniki znajdujące się w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze znajdują się już w zbiorach ZBC).
 • dołączono „Gazetę Nowa” z lat 1990-1993;
 • dokonano podmiany z formatu djvu na pdf. kolejnych roczników „Gazety Zielonogórskiej/Lubuskiej”. W danym momencie w ZBC w formacie pdf. są zamieszczone lata 1950-1970. W kolejnych miesiącach 2021 podmienimy lata 1971-1990.

Przykładowe zbiory udostępnione w ZBC przez WiMBP w Zielonej Górze to:

Czasopisma m.in.:

 • „Gazeta Lubuska” z lata 1950-1990
 • „Grünberger Wochenblatt” z lat 1825-1933
 • „Gazeta Nowa” 1990-1993
 • Pozostałe wydawnictwa ciągłe  (m.in. „Grünberger Hauskalender”, „Crossener Kreiskalender”, „Bibliotekarz Lubuski”, „Zielonogórskie Studia Bibliotekoznawcze”, „Pro Libris”, „Pionierzy”).
 • Dokumenty Życia Społecznego, m.in.: Dni Zielonej Góry – Winobranie (1954-1991), Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze (1945-1982), Festiwal Piosenki Radzieckiej (1966-1982).
 • Wydawnictwa drugiego obiegu – m.in. czasopisma i plakaty z lat 1980-1990.
 • Starodruki i druki XIX-wieczne.

 

Dodatkowe pieniądze na kulturę w 2021 r.

Jak co roku, również w 2021, samorząd województwa lubuskiego przeznaczył kwotę zabezpieczenia wkładów własnych instytucji kultury do programów ministerialnych. W tym roku udało nam się tę kwotę zwiększyć o 200 tys. zł. Razem daje to 700 tys. zł na wkłady własne. Dzięki tym środkom instytucje będą mogły się dalej rozwijać, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości – informuje wicemarszałek Łukasz Porycki.

 

 

Galeria zdjęć

Zobacz również