Program nawadniania boisk piłkarskich

Pobierz PDF
Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podczas wręczania umów na nawadnianie boisk piłkarskich w lubuskich gminach.
18 gmin w województwie lubuskim otrzymało dofinansowanie na nawadnianie boisk piłkarskich. W piątek, 18 września br., wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn wręczył przedstawicielom gmin umowy na realizację zadania.

Działanie „Nawadnianie Boisk Piłkarskich” to nowy program, który uzyskał poparcie radnych Sejmiku Województwa. Początkowo na ten cel przeznaczono 300 tys. zł, ale w wyniku ogromnego zainteresowania, radni zdecydowali o zwiększeniu puli do 500 tys. zł.

Wnioski złożyło w sumie 38 samorządów, 18 z nich otrzymało wsparcie.

Podczas spotkania z burmistrzami i wójtami wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn dziękował samorządowcom za zaangażowanie i podjęcie się tego działania. – By mieć dobrych wychowanków w piłce nożnej, a przecież marzy nam się w Lubuskiem zawalczenie o dobrą ligę, trzeba myśleć zarówno o szkoleniowcach, jak i infrastrukturze. Obecne problemy z klimatem, a szczególnie dokuczliwa susza, sprawiają, że coraz trudniej o dobre warunki do gry. Stąd konieczne jest nawadnianie boisk, z jednoczesnym racjonalnym wykorzystaniem zasobów wodnych – mówił wicemarszałek. Stanisław Tomczyszyn zapewnił, że ze względu na duże zainteresowanie samorządów, będzie zabiegał o wyasygnowanie w budżecie województwa kolejnych kwot na to zadanie.

Obecny na spotkaniu Prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej Robert Skowron dziękował samorządowi województwa lubuskiego za rozumienie potrzeb i wspieranie rozwoju piłki nożnej w regionie. – Jeszcze kilkanaście lat temu grało się na piaszczysto-trawiastych gruntach. Dziś w zapisach licencyjnych jest tylko boisko trawiaste, dlatego cieszę się, że mamy możliwość utrzymania standardów – powiedział prezes Skowron.  

W spotkaniu z przedstawicielami gmin uczestniczyli także wiceprezes LZPN Romuald Jankowiak oraz Arkadiusz Dąbrowski Dyrektor Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL.

Dofinansowanie do boisk otrzymało 18 gmin. Są to:

1. Gmina Krzeszyce

2. Gmina Dobiegniew

3. Miasto Zielona Góra

4. Gmina Drezdenko

5. Gmina Trzciel

6. Gmina Gubin

7. Gmina Kargowa

8. Gmina Świebodzin

9. Gmina Zwierzyn

10. Gmina Szczaniec

11. Gmina Kożuchów

12. Gmina Lubrza

13. Gmina Nowogród Bobrzański

14. Gmina Szprotawa

15. Gmina Lubsko

16. Gmina Czerwieńsk

17. Gmina Cybinka

18. Gmina Szlichtyngowa

Działanie „Nawadnianie Boisk Piłkarskich” powstało przy konsultacji z Lubuskim Związkiem Piłki Nożnej. To jedyne tego typu działanie w skali kraju. Duży wkład merytoryczny wniósł prezes LZPN Robert Skowron. Według założeń Działanie ma przyczynić się do oszczędności w zasobach wody poprzez m. in. komputerowe sterowanie systemem nawadniania i podlewanie nocą. Nawadnianie boisk pomoże też podnieść jakość treningów, a to pozwoli wykształcić kolejne piłkarskie talenty. Mapa piłkarstwa pokazuje, że LZPN na lata 2018-2019 został uznany jako 3 siła, która dostarcza reprezentantów Polski do kadr (Fabiański, Kędziora czy Kownacki).

Galeria zdjęć

Zobacz również