Schowaj sidebar

Transport

Transport lotniczy

Od 1 czerwca ruszają lotnicze połączenia krajowe, obsługiwane przez PLL LOT. Podróżni muszą przygotować się jednak na kilka zmian, związanych z nowym reżimem sanitarnym. W przypadku lotniska w Babimoście dotyczą one także godzin lotów. Do Warszawy będzie można polecieć o godz. 9:35 i 19:35. Ze stolicy samolotem wrócimy o godz. 7:00 lub 17:00.

Egzaminy na prawo jazdy

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim od 4 maja przywróciły egzaminy na prawo jazdy (z powodu zagrożenia koronawirusem były wstrzymane od 17 marca).

Informacje z drogowych przejść granicznych w Lubuskiem

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Kontrole na granicach będą prowadzone wyrywkowo.

Służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.

Polacy, jak również obywatele innych państw Unii Europejskiej będą mogli swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP.

Zniesiona zostaje również obowiązkowa kwarantanna dla osób przyjeżdzających do Polski. Granice Polski, które są jednocześnie granicami zewnętrznymi UE nadal pozostają zamknięte.

Informacje dla podróżujących

W czasie pandemii niektóre kraje UE zamknęły swoje granice, a duża grupa Europejczyków musiała zrezygnować z zaplanowanych wcześniej podróży. Wiele lotów zostało odwołanych przez linie lotnicze, również sami pasażerowie decydują się na rezygnację z podróży.

Od 1 lipca państwa członkowskie UE powinny zacząć znosić ograniczenia podróży na granicach zewnętrznych wobec mieszkańców 15 państw trzecich: Algieria, Australia, Kanada, Gruzja, Japonia, Czarnogóra, Maroko, Nowa Zelandia, Rwanda, Serbia, Korea Płd., Tajlandia, Tunezja, Urugwaj, Chiny (z zastrzeżeniem potwierdzenia wzajemności).

Aktualne komunikaty i wytyczne dla podróżnych można też znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

 Kraje, w których oficjalnie potwierdzono wystąpienie koronawirusa